Strona główna1 » Ze świata SpyPhone2 » Złośliwe aplikacje w sklepie Play

Złośliwe aplikacje w sklepie Play

Data dodania: 15-10-2014
Podczas korzystania z aplikacji mobilnych wiele osób sądzi, że ich dane są odpowiednio zabezpieczone i nikt nie ma do nich dostępu. Nic bardziej mylnego. Nawet podczas wykonywania najbardziej prozaicznych operacji na smartfonie udostępniamy Google swoje hasła, położenie itp. Korzystając z Androida, użytkownik przechowuje w chmurze sporą ilość informacji, np. hasła do sieci Wi-Fi, aplikacje mogą udostępniać prywatne informacje na temat wieku, płci czy choćby orientacji seksualnej użytkowników. 


alt
 
Szczegółowa analiza tych danych oraz połączenie ich z informacjami z innych źródeł pozwala określić również krąg znajomych, poglądy polityczne, dane dotyczące zatrudnienia, stanu cywilnego czy zdrowia użytkownika. A do wychwytywania danych o użytkownikach mogła być wykorzystana (przez amerykańskie i brytyjskie agencje szpiegowskie) nawet niezwykle popularna, choć wydawałoby się niegroźna, gra Angry Birds. Służby mogły również wykorzystywać m.in. funkcję lokalizowania graczy na podstawie modułu GPS w telefonach, dlatego szpiegowani mieli być również użytkownicy aplikacji zawierających mapy Google. 
  

Według badania przeprowadzonego przez firmę Bitdefender, w czasie którego przeanalizowano 260 tysięcy popularnych darmowych aplikacji dostępnych w sklepie Google Play:
• 35,97% aplikacji może śledzić położenie smartfonu w czasie, gdy są uruchomione;
• 13,46 aplikacji może pobierać unikalny identyfikator sprzętowy (UDID), który umożliwia śledzenie zachowania użytkownika w ramach więcej niż jednego programu;
• 9,14% aplikacji może odczytywać listę kontaktów;
• 9,91% aplikacji może uzyskać, a następnie pobrać numer telefonu użytkownika;
• 6,43% aplikacji może pobrać adres e-mail użytkownika;
• 6,65% aplikacji może odczytywać historię przeglądanych stron WWW.

 
Okazuje się więc, że aplikacje, które mogą szpiegować użytkowników, są oficjalnie dostępne w Google Play. Na baczności podczas korzystania ze sklepu Google’a należy trzymać się cały czas, szczególnie kupując aplikacje. Niedawno głośno było o programie antywirusowym Virus Shield, który można było zakupić za 3,99 dolara, mającym chronić urządzenia mobilne przed wirusami. Jak się okazało, aplikacja tylko pozornie przeszukiwała telefon pod kątem wirusów i nie posiadała w sobie żadnego kodu skanującego zawartość. Było to zwykłe oszustwo. Programista aplikacji zadeklarował zwrócenie pieniędzy wszystkim użytkownikom, którzy zakupili program, a Google w ramach zadośćuczynienia przekazywało kupony rabatowe.
Niebezpieczeństwo grozi nam również ze strony autorów złośliwego oprogramowania, którzy wykorzystują każdą okazję. Korzystają oni ze wsparcia swoich pomocników, koni trojańskich, i na różnego rodzaju alternatywnych marketach aplikacji „dzielą się” wersjami oprogramowania zawierającymi złośliwy kod. Po zainstalowaniu przez użytkownika aplikacji w smartfonie hakerzy są w stanie niepostrzeżenie śledzić położenie telefonu , czytać prywatne e-maile , robić zdjęcia , nagrywać filmy i monitorować prawie wszystko, co jest związane z pracą urządzenia. Innymi słowy, haker dysponuje możliwością zdalnego sterowania cudzym smartfonem. Oczywiście właściciel telefonu nie wie, że jest szpiegowany…
Uważajcie co instalujecie i od kogo.

Przejdź do strony głównej
© Sklep SpyPhone Polska - Monitoring telefonu komórkowego |  Oprogramowanie sklepu: ShopGold.pl